Ortodontik tedavi sonrası hastaların dikkat etmesi gerekn şeyler nelerdir?

Tedavi sonrası elde edilen değişiklerin kalıcı olması için hastalara da bir takım sorumluluklar düşmektedir. Dişlerin tedavi bitimde ortalama 2 yıl kadar hareketli olma halini sürdürdüğü ve her zaman dişlerde ufak hareketler olabileceği düşünüldüğünde koruyucu dönem de tedavide çok büyük önem taşımaktadır.

Bu dönemde;

 • Hasta kendisine verilen koruyucu plakları hekiminin önerdiği şekilde kullanmalı ve hasar gördüğünde yeniletmelidir.
 • Ön bölge dişleri sabitlemek için kullanılan retainer ( içtel) da hekimin onayı olmadan çıkartılmamalı; kırılmaması için korunmalı; bir köşesinden attığından komple çekilmeyip yapıştırtılmalıdır.

  1. Koruyucu Şeffaf Plaklar

Tedaviniz ne kadar sürmüş olursa olsun telleriniz çıkartıldıktan sonra koruyucu şeffaf plaklarınızı bir buçuk yıl boyunca size belirtildiği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Plakları düzenli kullanmadığınız takdirde dişleriniz kesin olarak bozulacaktır.

Plaklar yemeklerde çıkartılmalı, her sabah ve akşam diş fırçası ile fırçalanarak temizlenmelidir. Sıcak su ve kimyasallarla temas ettirilmemelidir.

  1. Lingual Retainer (İç Sabitleyici)

İç sabitleyicileriniz ilk bir buçuk yıl boyunca ağzınızda kalmak zorundadır. Daha uzun süre kalmasının bir sakıncası olmadığı gibi, bir çok faydaları da bulunmaktadır. Bu nedenle kalabildiğince uzun süre kalması tavsiye edilmektedir.

İç sabitleyicileriniz özellikle ilk yıl dikkatli kullanılmalı, sert yiyeceklerin ön dişlerle koparılmasından sakınılmalıdır. Temizlikleri için rutin fırçalamak yeterli olacaktır. Sabitleyicilerinizde olacak herhangi bir hasar, kopma vs. Durumda kendiniz müdahale etmeyin, çıkartmayın, kesmeye çalışmayın. Derhal kliniğimize başvurun.

  1. Tedavinin bitiminden sonra bir buçuk yıl boyunca rutin kontrollere gelmeniz ileride oluşabilecek bir çok problemin önlenmesini sağlayacaktır.
  2. Dişler yaşayan ve değişen organlarımızdır. Ortodontik tedavi sonrasında dişlerimizde minör hareketler olabilir ve fizyolojik olarak da olması gereklidir.
16 Ağustos 2018

Bu İçeriği Paylaş

 • ilk yorum yapan siz olun..

 • Yorum Yapın