Diş Beyazlatma

Çeşitli nedenlere bağlı olarak renk değiştirmiş dişlere ya da kişinin kendi doğal diş rengini bir kaç ton açmak amacıyla uygulanan, diş beyazlatma jelleri yardımı ile dişlerin renginin açılması işlemi diş beyazlatma (bleaching) olarak adlandırılmaktadır.

Diş Beyazlatma uygulamasında dişetleri bir bariyer ile korunduktan sonra beyazlatıcı jel dişler üzerine uygulanır ve sonrasında lazer ışını dişler üzerine belirli bir süre tutulur. Lazer ışınları dişlere herhangi bir müdahalede bulunmaz sadece beyazlatma jelininin aktive olmasına yardımcı olacak kimyasal reaksiyonu başlatmak amacıyla uygulanır. Bu işlem son bulduğunda beyazlatma işlemi tamamlanmış olur.

Diş beyazlatma (bleaching) tedavisi sonrasında hastanın yeme içme alışkanlıkları, sigara tüketimi ve diş fırçalama alışkanlığı gibi değişkenlere bağlı olarak dişlerin beyaz kalma süresi de değişmektedir. Beyazlatma uygulaması sonrasında özellikle de ilk 10 günlük süre içerisinde sigara, çikolata, çay, kahve, kırmızı şarap, karamel, salça ve vişne gibi içeriğinde renk verici koyu renk barındıran ürünler tüketilmemesi gereklidir, çünkü beyazlatma işlemi sonrasında ilk 10 gün dişler, diş minesindeki gözeneklerin açılması sebebiyle, renklenmeye daha açık hale gelirler. Aynı sebeple içerisinde aşındırıcı özellikler barındıran diş macunu ya da diş tozlarının kullanılmaması gerekmektedir.