Metal Braketler

Diş teli denildiğinde akla ilk gelen braket çeşididir. Dişler üzerine yapıştırılan braketler, yüksek kalite paslanmaz çelik metalden yapılan aygıtlardır. Ortasından geçen elastik ya da rijit bir tel yardımıyla dişlere kuvvet uygulanır. Bu teller braketler üzerine elastik veya tel bağlarla tutturulur. Kullanılan bu elastik bağlar isteğe göre renklendirilebilir. Metal braketler, ark telleriyle daha az sürtünme yaşadığından daha hızlı bir tedavi imkanı sağlar. Ayrıca günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte eskisine oranla çok daha küçük ve konforlu şekilde üretilebilmektedir.

Metal braketlerin kapaklı braketler olarak geçen self ligating yani kendinden kilitli çeşitleri de vardır. Self ligating braketlerde sürtünme kuvveti sıradan braketlere oranla çok daha az olduğu için dişleri düzelten ortodontik kuvvetin, kayıp olmadan dişlere iletilmesiyle dişlerin daha hızlı düzeldiği düşünülmektedir.

Damon braketler ise kendinden kilitli braket sistemlerinden birisidir. Damon braketleri diğer self ligating yani kendinden kilitli braketlerden farklı kılan braketlerin üzerindeki açılardır. Damon braketler bu açılar sayesinde dişlerin sıralandığı arkı genişletir. Ve sınır vakalarda diş çekimi yapılmadan dişlerin düzeltilmesine olanak sağlar.